Raportowanie bieżące ws. powołania członka organu a Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

powolanie-czlonka-organu-rejestr-dluznikow-raportowanieNie tylko nowe regulacje mogą budzić wątpliwości. W najbliższym czasie pewne trudności napotkają raportujący o powołaniu członka organu spółki publicznej. Jednym z obligatoryjnych ujawnień w przedmiotowym raporcie bieżącym jest informacja o wpisie powołanej osoby w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych („RDN”). Szkopuł jednak w tym, iż od 1 grudnia 2021 r. przepisy dotyczące RDN przestaną obowiązywać, czego nie uwzględniają regulacje rozporządzenia ws. informacji bieżących i okresowych.

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych a Krajowy Rejestr Zadłużonych

Mocą ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. utworzony został Krajowy Rejestr Zadłużonych („KRZ”). Docelowo ma on obejmować także dane podmiotów ujawnionych dotychczas w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Przepisy dotyczące KRZ zaczną obowiązywać 1 grudnia 2021 r. i z tą też datą przewiduje się uchylenie części przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym poświęconych Rejestrowi Dłużników Niewypłacalnych.

Powołanie członka Zarządu/Rady Nadzorczej spółki publicznej – raport bieżący

Oznacza to, iż Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, na który powołuje się rozporządzenie ws. informacji bieżących i okresowych przestaje istnieć bez jednoczesnej aktualizacji wymogów samego rozporządzenia. Należy zatem mieć się na baczności, odpowiednio dostosować informacje pobierane od nowo powołanych i przekazywane w raportach, w przypadku powołania członka organu od 1 grudnia 2021 r.

Wobec braku aktualnie procedowanego projektu zmiany rozporządzenia raportowego, konieczność jego szybkiego dostosowania staje się też pilnym postulatem de lege ferenda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.