Pakiet inicjatyw nadzorczych dla rynku kapitałowego w czasie epidemii

knf-koronawirus-spolki-publiczne-pakiet-impulsow-nadzorczychW obliczu sytuacji związanej z epidemią koronawirusa UKNF poinformował o pakiecie propozycji mogących ułatwić podmiotom nadzorowanym, m. in. spółkom publicznym, funkcjonowanie w tym szczególnym okresie.

W „Pakiecie Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju w obszarze rynku kapitałowego” nadzorca przewiduje możliwość wydłużenia terminów:

  • sporządzania, zatwierdzenia i publikacji rocznych sprawozdań finansowych oraz rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych,
  • przekazania raportów kwartalnych i skonsolidowanych raportów kwartalnych emitentów za pierwszy kwartał roku obrotowego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 r.,
  • terminu na przeprowadzenie Walnego Zgromadzenia,
  • terminu na zatwierdzanie polityki wynagrodzeń.

Ponadto, UKNF zakłada pragmatyczne podejście do wybranych działań nadzorczych, w tym m.in. w zakresie raportowania bieżącego. Dokonany zostanie przegląd pozyskiwanych informacji w celu zminimalizowania ciążących na podmiotach nadzorowanych obowiązków. Urząd liczy się także z koniecznością akceptacji przesunięć w czasie realizacji ww. obowiązków.

Jak wskazano w komunikacie – katalog inicjatyw ma charakter otwarty, a ich wdrożenie będzie wymagało współpracy z Ministerstwem Finansów oraz innymi instytucjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.